När vi gick på en längre promenad i området stötte vi på en matstation.
Ett kattcafé i en annan bemärkelse, som sköts enbart av volontärer.
Den var tillägnad Jessica Fletcher.
Straxt efter matstationen fanns en kisse som flirtade med turisterna vid en restaurang.
Alla katter som kastrerats har vänster örontipp bortskuren för att man snabbt ska kunna se vilka som är kastrerad och hemlös.
En haj i hamnen föll Lage på läppen, men mamma såg något annat som intresserade mer… 😉
…så klart en katt!
Även han med i programmet. En riktigt gammal herre. Han bara chillade.
Vi mötte en kisse till på eftermiddagens promenad. Den var mycket välmående, kastrerad och hade ett halsband.
Han var väldigt intresserad av att snacka med oss.
Vi mötte en dam som var från Irland. Hon hyrde en lägenhet här på ön, men de tillät inte att hon hade husdjur så hon matade hemlösa katter istället.
Hon berättade om Patty en katt som hon matat i 11-12 år, så hon trodde att han var runt 15 år nu. När hon först började mata honom var han väldigt skadad. Hon berättade att någon hade kastat kokande vatten på honom, så han var brännskad på större delen av ryggen och såg hemsk ut. Hon hade hjälpt honom med veterinär och sedan dess har hon matat honom.
Patty stannade kvar för att det vankades mat, men han ville helst inte prata med mig.
Patty hade en namnlös kompis, som även han var en äldre senior. Han snackade och svassade runt för även han ville ha mat.
_____________________________________________
Vill du stödja Norrtälje Katthem?
Vårt Bankgiro är 495-5670
Vårt swish är 1234 70 48 21