Sedan början av juni har ett stort antal katter försvunnit i Otterbäcken ett par mil nordost om Mariestad. Enligt P4 Skaraborg rör det sig om upp mot tjugo katter som är spårlöst borta. En av kattägarna är Linda Wedin, som berättar att hon tror att någon har stulit katterna.
– Man tror det eftersom de bara är spårlöst borta. Och tjugo katter är väldigt många för en så här liten ort, säger hon till P4 Skaraborg.
Linda Wedin säger att det rör sig om utekatter. Ingen har sett något rovdjur i området, och därför utesluter man att katterna har försvunnit på det viset.
Via Kristinehamns djurhem och Djurskyddsföreningen ska nu alla kattägare polisanmäla sina saknade katter, för att man ska kunna se om det finns något mönster i försvinnandena.
Tiden efter att katten Stina försvann har varit svår för Linda Wedin.
– Jag mår inte alls bra. Hon försvann lagom till semestern, som blev helt förstörd, säger hon till P4 Skaraborg.
Polisen är medveten om problemet, men väntar på att få in anmälningar innan de tar upp en utredning.
Maria Olsson Äärlaht
031-62 40 00
maria.olssonaarlaht@gp.se
GP
_____________________________________________
Vill du stödja Norrtälje Katthem?
Vårt Bankgiro är 495-5670